KÜLDETÉS

Lehetőséget teremtünk a párbeszédre roma és nem roma fiatalok között

Célunk, hogy csökkentsük a társadalomban a romákkal kapcsolatos tévhiteket és előítéleteket, hogy mindannyian egy befogadóbb és nyitottabb világban élhessünk.

Az elfogadás hiánya leggyakrabban az ismeretek hiányából ered. Magyarországon a cigányellenes emberek jelentős része nem is igazán ismeri azokat, akiket elutasít. Az Uccu általános és középiskolás diákoknak teremt lehetőséget a találkozásra és a beszélgetésre roma fiatalokkal.

Közösség

Munkánknak fontos része a közösségfejlesztés. Önkénteseinket folyamatosan képezzük.

Önkéntesség

Csapatunkban elkötelezett roma fiatalok szereznek értékes szakmai tapasztalatokat.

Személyesség

Fiatalokhoz és felnőttekhez is szólunk. Rendhagyó foglalkozásaink inspirálnak, elgondolkodtatnak, fejlesztik a kritikus gondolkodást.

Hitelesség

A párbeszéd és a személyes találkozások hiteles élményt adnak a résztvevőknek, ezzel csökkentve az előítéleteket.

Rólunk

Céljaink eléréséhez az informális oktatás eszközeit és szemléletmódját használjuk. Módszerünk lényege a hitelesség és a személyesség, ezért az iskolai foglalkozásokat és a városi sétákat is roma fiatalok tartják. A foglalkozások során interaktív játékokon keresztül moderált vitába vonjuk be a jelenlévőket. Egymás véleményére nyitottan, a kritikus gondolkodást gyakorolva osztjuk meg kulturális tapasztalatainkat egymással. Csapatunk tagjai roma fiatalok, önkéntesek, akik tanulás, munka mellett vesznek részt a programokban. Az Alapítvány országosan látja el tevékenységét. A budapesti csapat mellett Pécsen is jelen vagyunk.

Az Uccu Alapítvány iskolai foglalkozásaival évente körülbelül 4000 diákot, és az ő tanáraikat éri el közvetlenül. Közvetetten a diákok családjára, barátaira, illetve egyéb közösségekre van vélemény és attitűd formáló hatással.

Az Uccu Alapítvány egyediségét az adja, hogy az önkéntes roma fiatalok saját személyes narratívájuk felhasználásával és az informális oktatási módszerek alkalmazásával generálnak változásokat osztálytermi környezetben, amely egy hiánypótló és egyedülálló módszer hazai és nemzetközi szinten is. A szervezet működésének kiemelt szerepe van abban is, hogy a szervezethez kapcsolódó önkéntes roma fiatalok számára lehetőséget biztosítunk saját roma közösségi identitásuk megélésére, amelyre magyarországi szinten kevés lehetősége van a roma fiataloknak.

Díjak és elismerések

Európai Kulturális Örökség Díj / Europa Nostra Díj 2020 Az Európai Bizottság által alapított az Európai Kulturális Örökség Díj / Europa Nostra Díj 2020 oktatás, képzés és figyelemfelkeltés kategóriában.

2022. Kaposvári József díj Közösségért végzett munkáért

2021. Józsefvárosért Kitüntetés Józsefvárosért végzett társadalmi, szociális és kulturális tevékenységéért

2020. Edison Platform a 100 legjobb oktatási program között az Uccu Alapítvány oktatási programja

2019. Edison Platform a 100 legjobb oktatási program között az Uccu Alapítvány különdíjas a Coca Cola Magyarország mentori programjában

2019. Sozial Marie (Austria) Nemzetközi díj a társadalmi innovációért a legjobb 12 díjazott között az Uccu Budapest Roma Városi Séták

2019. Highlights of Hungary az 55 leginspirálóbb magyarországi program között az Uccu Budapest Roma Városi Séták

2019. Civil díj Legjobb Társadalmi vállalkozás díj kategória győztese – Uccu Budapest Roma városi Séták

2018/2019. Jószolgálati díj jelölt Önkéntesen végzett szociális munka, közösségi kategória

2018. Unicredit Bank „Lépj Velünk!” társadalmi innovációs program egyik győztes projektje az Uccu Budapest Roma Városi séták

AZ UCCU-RÓL MEGJELENT ÍRÁSOK

Hírünk a világban

SZEMTŐL SZEMBE BUZIZTAK, DE ÉRDEMES PRÓBÁLKOZNI.
Cikk az Uccu érzékenyítő foglalkozásairól az akibic.hu oldalon.

ROMA ÖNKÉNTES FIATALOK A KÖZOKTATÁSBAN.
Cikk az Uccu munkájáról a demoblog.hu oldalon.

KÖZTÜNK ÉLŐ CIGÁNYOK- EGY SÉTA KÉPEKBEN.
Beszámoló az Uccu sétájáról a belvarosiszabadegyetem.hu oldalon.

„AMIKOR MEGSZÜLETÜNK, VONÓT TESZNEK A KEZÜNKBE. A SÍRBA IS A HEGEDŰNKKEL MEGYÜNK.”
Riport az Uccu nyolcadik kerületi sétájáról az nlcafe.hu oldalon.

SÉTA A NYOLCKERBEN – A BIZALOM KIS KÖREI.
Cikk az Uccu nyolcadik kerületi sétájáról a demoblog.hu oldalon.

„ADJUK EL A GYEREK SZERVEIT?” – TOLERANCIANAP A GIMIBEN.
Cikk az Uccu egyik középiskolai foglalkozásáról az eduline oldalon.

„A KÖRÚT MÁSIK OLDALA” – CIGÁNY FIATALOKKAL LEHET BEJÁRNI A NYOLCKERT.
Cikk az Uccu nyolcadik kerületi sétájáról a hvg.hu oldalon.

SÉTA A FEJBEN ÉS A NYOLCADIK KERÜLETBEN.
Cikk az Uccu nyolcadik kerületi sétájáról a prae.hu oldalon.

„AZ ILONÁT SOKKAL NEHEZEBB GYŰLÖLNI, MINT A CIGÁNYT”
Cikk az Uccu érzékenyítő foglalkozásairól az vs.hu oldalon.

KÖZHASZNÚSÁG

ÁTLÁTHATÓAN működünk

Itt megtalálod az UCCU Alapítvány pénzügyi beszámolóit.

ALAPÍTÓ OKIRAT

KÖZHASZNÚSÁGI JELENTÉSEK

2011   2012   2013   2014   2015   2016   2017   2018   2019   2020   2021   2022

ADATVÉDELMI ÉS ADATKEZELÉSI SZABÁLYZAT